Wzrost stawek za wywóz śmieci - mieszkańcy są zbulwersowani

14 grudnia ubiegłego roku, Zgromadzenie Związku Międzygminnego "Eko-Przyszłość" w Nowej Soli podjęło uchwałę, na podstawie której miesięczne opłaty za wywóz śmieci wzrosną o ponad 100%.

Przed pierwszym stycznia 2021 roku opłata za wywóz śmieci wynosiła 15 zł od każdej osoby zamieszkującej dane gospodarstwo domowe. Od nowego roku opłata wzrosła do 32 zł.
Co zatem jest przyczyną takiego stanu rzeczy?
Na stronie Związku Międzygminnego "Eko-Przyszłość" czytamy:
"W większości gmin w Polsce znaczne podwyżki zostały wprowadzone pod koniec 2019 r. i na początku 2020 roku. Dzięki oszczędnościom oraz prowadzonym przez Związek Międzygminny „EKO-PRZYSZŁOŚĆ” działaniom, mającym na celu optymalizację systemu, udało się przesunąć podwyżkę o kilkanaście miesięcy.
Nowa wysokość opłaty podyktowana jest (...) m.in. obligatoryjną zbiórką selektywną, wyznaczeniem maksymalnych możliwych do ustalenia przez organ stawek opłat dla nieruchomości niezamieszkałych i letniskowych, skokową podwyżką opłat środowiskowych (o około 60%) oraz koniecznością pokrycia kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi (kosztów odbierania, transportu i zagospodarowania odpadów komunalnych, tworzenia i utrzymywania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych tzw. PSZOK i obsługi administracyjnej tego systemu)."